Hizmetlerimiz

Muayene Öncesi Kontrol

Muayene Öncesi Kontrol

Araç muayenesi nedir?

Trafikte aktif olan motorlu araçların belirli teknik şartlara uygunluğunun kontrol edilmesi amacı ile yetkili merkezler tarafından yapılan tespit işlemin araç muayenesi olarak tanımlanır.

Araç muayenesi nasıl yapılır?

Araç muayeneleri şartnameler ile belirtilen sürelerde ve belirli aralıklarla düzenli şekilde yapılmaktadır. Araç muayenesi sırasında aracın sahip olması gereken teknik özellikler kontrol edilir. Bunlar: taşıt kaydı, fren sistemi, direksiyon sistemi, görüş özellikleri, aydınlatma sistemi, süspansiyon, lastik ve tekerler, yardımcı ekipmanlar, egzoz sitemi kontrolü gibi denetimlerdir. Bu denetimler araç muayenesi yönetmeliğe göre yapılmaktadır.

Araç muayenesini zamanında yaptırmalı mıyım?

Muayenesiz araç kullanımı hem kendi hem de trafikte bulunan diğer kullanıcıları tehlikeye atmak anlamına gelmektedir. Sürüşe uygun olmayan bir araç ile seyahat etmek ciddi kazalara neden olabilmektedir.

Bunun ile birlikte muayenesiz araç kullanımı ilgili kanunlar ile belirtilen para cezası uygulamalarına tabidir.

Araç muayenesi öncesi nelere dikkat etmeliyim?

Muayene öncesi aracınıza ait ödenmemiş vergi borcunun ve trafik cezasının olmadığından emin olmanız var ise gerekli ödemeleri yapmış olmanız gerekmektedir. Bunu ile birlikte aracınıza ait trafik sigortasının süresinin dolmuş olmaması ve egzoz emisyon ölçümünün belgelenmesi gerekmektedir. Ayrıca araçta bulunması gereken yardımcı ekipmanlarında muayene öncesi araçta eksiksiz bulunması gerekmektedir. Bu ekipmanlar ilk yardım çantası, yangın söndürme cihazı, stepne ve üçgen reflektörden oluşmaktadır.

Bibakım muayene öncesi kontrol hizmetinde neler yapılır?

Bibakım araç muayenesi öncesi aracınıza ait evrakların, ekipmanların, mekanik ve elektrik sistemlerin kontrollerini gerçekleştirir. Muayene için var olan eksiklikleri size raporlar ve talep doğrultusunda eksikliklerin giderilmesinde kullanıcılarına yardımcı olur. Bu sayede aracınız muayene sırasında yapılacak kontrollere hazır hale getirilir.

Muayene öncesi kontrol için Bibakım dan mobil hizmet alabilir miyim?

Muayene öncesi kontrol için Bibakım dan online olarak hizmeti almak istediğiniz zamanı, saati, adresi seçerek randevu oluşturabilir ve muayene öncesi kontrol hizmetini istediğiniz yerde alabilirsiniz.

Muayene öncesi kontrol için neden Bibakım’ı tercih etmeliyim?

  • Hızlı online randevu
  • Seçimi kullanıcı tarafından yapılmış garantili ve onaylı ürünler
  • Şeffaf, güvenilir yerinde hizmet
  • Anında hizmete ve seçili ürüne ait sabit fiyat
  • Kaliteli ve aracınıza uygun onaylı ürünler
  • Beklemeden hızlı, kolay ulaşılabilen hizmet

Aklımızda olsun

Muayene öncesi yaptırılması gereken egzoz emisyon ölçümünü onaylı hizmet noktalarından veya TüvTürk ‘e ait muayene merkezlerinde bulunan egzoz emisyon istasyonlarından ücret karşılığı yaptırabilirsiniz.

Hızlı Fiyat Teklifi Al
HIZLI FİYAT TEKLİFİ AL