Hizmetlerimiz

Fren Sistemi Bakımı

Fren Sistemi Bakımı

Fren sistemi hangi parçalardan oluşur?

Araçlarda frenlemeyi sağlayan sistem çoğunlukla fren balataları ve disklerden oluşur. Ayrıca sistem de frenlemenin iletilmesini sağlayan fren hidroliğinin de önemi büyüktür. Bu üç birleşen, fren sisteminin kontrolünde mutlaka gözden geçirilmelidir. Fren sisteminde en sık kontrol ve değişimi yapılan parça fren balatalarıdır.

Fren balatası nedir ve nasıl çalışır?

Fren balataları bir çelik destek plakasına monte edilmiş özel bir sürtünme malzemesinden oluşur. Fren pedalına basıldığında balatalar yüksek bir basınçla fren diskini sıkıştırır. Ortaya çıkan sürtünme ile aracın güvenli ve kontrollü bir şekilde durması sağlanır. Belirli bir kullanım sonrası öncelikli olarak balataların sonrada fren disklerinin değişimi gereklidir.

Fren balatalarımı ne zaman değiştirmeliyim?

Fren balatalarınızın değişim ihtiyacını belirlemek için aşağıdaki birkaç gösterge size yardımcı olacaktır.

 • Gösterge panelinde fren sistemi uyarısı

Fren balatalarındaki sürtünme malzemesi balata destek plakasının 2 mm yakınına kadar aşındığında balataların değiştirilmesi gerekir.Günümüzde çoğu yeni otomobilde fren balatasında yerleşik elektronikler bulunur. Balatalar değiştirilmesi gereken bir noktaya geldiğinde, aracınızın gösterge panelin de bir uyarı görünecektir. Bu aracınıza ait balataların değiştirilmesi gerektiğini belirtir.

 • Fren sisteminden gelen gıcırtı ve sürtünme sesi

Balataların üzerindeki sürtünme malzemesi destek plakasına yakın aşındığında, frene bassanız da basmasanız da aracı sürerken gıcırtı sesi          duyabilirsiniz. Bu gıcırtı sesi, fren balatalarının azaldığını ve kontrol edilmesi gerektiğini size bildirmek için tasarlanmıştır. İlgili sesi tespit ettikten sonra fren balata değişim randevunuzu alarak balataların değişimini sağlayabilirsiniz. Bunun ile birlikte fren balatasındaki tüm sürtünme malzemesi aşınmışsa, frene bastığınızda sürtünme sesi duyarsınız. Bu noktada hemen balata değişimi zorunludur ve düzeltilene kadar aracın kullanılması önerilmez.

 • Fren pedalı ve araçta titreşim

Zamanla, fren disklerinde aşınma veya yüksek çalışma sıcaklığı nedeniyle bükülme görülebilir. Bu ve bunun gibi kullanıma bağlı oluşan hasarlar sonucunda, frenleme sırasında fren pedalında veya direksiyon simidinde titreşim gözlemleyebilirsiniz. Yapılan kontrol sonucunda fren disklerinde hata oluşumu tespit edilir ise hem diskler hem de fren balataları değiştirilmelidir.

 • Araç fren yaparken çekme veya yalpalama

Aracınız frenleme sırasında sağa sola çekiyor veya yalpalıyorsa, bu aracınızda lastik kusurlarının olduğunu veya balataların değişiminin gerektiğini işaret eder.Yapılan kontrol sonucunda balata değişimlerinin yapılması problemi çözmekle beraber, aracınız için başka onarımlar da gerekli görülebilir.

Fren balatalarının düzenli kontrolü

Yukarıdaki fren sistemi sorunlarından herhangi birinin meydana gelip gelmediğine bakılmaksızın, her 10.000 km’ de bir fren balatalarının kalınlığı ölçülmeli ve fren sistemi için kapsamlı bir görsel inceleme yapılmalıdır. Bunun ile birlikte fren sistemi uyarı ışığınız yanarsa veya sürücü bilgi ekranında fren sistemi ile ilgili bir ikaz görünürse, mümkün olan en kısa sürede aracınızın kontrollerini yaptırmanız gerekir.

Fren sistemi sorunu olan bir aracı kullanmak güvenli midir?

Fren sisteminde tespit edilmiş problemi olan bir aracı kullanmak güvenli değildir ve tavsiye edilmez. Aşınmış fren balataları durma mesafelerini artırabilir. Bu nedenle güvenliğiniz için aşınmış fren balatalarının derhal değiştirilmesi tavsiye edilir.

Fren balata ve disk değişimi için bibakım dan mobil hizmet alabilir miyim?

Fren balata ve disk değişimi için online olarak tercih ettiğiniz ürünleri, bakım yaptırmak istediğiniz zamanı seçebilir, şeffaf, güvenilir ve kolay ulaşılabilir kaliteli bibakım hizmetini istediğiniz yerde alabilirsiniz.

Fren balata ve disk değişimi için neden bibakım’ı tercih etmeliyiz?

 • Hızlı online randevu
 • Seçimi kullanıcı tarafından yapılmış garantili ve onaylı ürünler
 • Şeffaf, güvenilir yerinde hizmet
 • Anında, hizmete ve seçili ürüne ait sabit fiyat
 • Kaliteli ve aracınıza uygun onaylı ürünler
 • Yetkili servise göre 50%’ye kadar daha uygun fiyat
 • Beklemeden hızlı, kolay ulaşılabilen hizmet
 • Fren balata ve disk değişimi sonrası ücretsiz check-up

Aklımızda olsun

Fren balataları her zaman takım olarak değiştirilmelidir. Yani bir aks üzerindeki her iki tekerleğe ait balatalar (sürücü ve yolcu tarafı) bakıma alınmalıdır (ön veya arka yada bütün balatalar). Aracın sadece tek tarafındaki fren balataları değiştirilirse, frene bastığınızda aracınızda o yöne doğru bir çekme gerçekleşebilir. Balata değişimlerinde fren diskleri de kontrol edilmeli, disklerde aşınma söz konusu ise hasarlı parçalar yenileri ile değiştirilmelidir.

Hızlı Fiyat Teklifi Al
HIZLI FİYAT TEKLİFİ AL