Bilsen İyi Olur

Fren balatalarının değişmesi gerektiğini nasıl anlarım?

Fren balatalarının değişmesi gerektiğini nasıl anlarım?

Fren balatalarının değişmesi gerektiğini nasıl anlarım?

Aracınızın sürüş güvenliği için en önemli birleşenlerden biri fren balatalarıdır. Görevini yerine getirmeyen fren balataları frenleme sisteminin doğru çalışmasına engel olur ve ciddi kazalara neden olabilir. Olası kazaların ve ciddi arızaların önüne geçmek için fren sisteminin ve özellikle fren balatalarının düzenli kontrolü çok önemlidir.

Aracınızda aşağıda paylaşacağımız birkaç belirti mevcut ise büyük ihtimal ile fren sisteminde bir sorun bulunmaktadır. Aracınızda bu belirtiler mevcut ise mutlaka uzman bir ekipten yardım almanızı tavsiye ederiz.

  1. Gösterge panelinde fren sistemi uyarısı

Fren balatalarındaki sürtünme malzemesi balata destek plakasının 2 mm yakınına kadar aşındığında balataların değiştirilmesi gerekir. Günümüzde çoğu yeni otomobilde fren balatasında yerleşik elektronikler bulunur. Balatalar değiştirilmesi gereken bir noktaya geldiğinde, aracınızın gösterge panelin de bir uyarı görünecektir. Bu aracınıza ait balataların değiştirilmesi gerektiğini belirtir.

  1. Fren sisteminden gelen gıcırtı ve sürtünme sesi

Balataların üzerindeki sürtünme malzemesi destek plakasına yakın aşındığında, frene bassanız da basmasanız da aracı sürerken gıcırtı sesi duyabilirsiniz. Bu gıcırtı sesi, fren balatalarının azaldığını ve kontrol edilmesi gerektiğini size bildirmek için tasarlanmıştır. İlgili sesi tespit ettikten sonra fren balata değişim randevunuzu alarak balataların değişimini sağlayabilirsiniz. Bunun ile birlikte fren balatasındaki tüm sürtünme malzemesi aşınmışsa, frene bastığınızda sürtünme sesi duyarsınız. Bu noktada hemen balata değişimi zorunludur ve düzeltilene kadar aracın kullanılması önerilmez.

  1. Fren pedalı ve araçta titreşim

Zamanla, fren disklerinde aşınma veya yüksek çalışma sıcaklığı nedeniyle bükülme görülebilir. Bu ve bunun gibi kullanıma bağlı oluşan hasarlar sonucunda, frenleme sırasında fren pedalında veya direksiyon simidinde titreşim gözlemleyebilirsiniz. Yapılan kontrol sonucunda fren disklerinde hata oluşumu tespit edilir ise hem diskler hem de fren balataları değiştirilmelidir.

  1. Araç fren yaparken çekme veya yalpalama

Aracınız frenleme sırasında sağa sola çekiyor veya yalpalıyorsa, bu aracınızda lastik kusurlarının olduğunu veya balataların değişiminin gerektiğini işaret eder. Yapılan kontrol sonucunda balata değişimlerinin yapılması problemi çözmekle beraber, aracınız için başka onarımlar da gerekli görülebilir.

Aracınızda bu ve benzeri belirtiler var ise fren sisteminin kontrolü ve gerekli ise parça değişimi yapılmalıdır. Yukarıdaki belirtiler olmaksızın güvenliğiniz için aracınızın balatalarını 10.000 km de bir kontrol etmek gerçekleşebilecek arıza ve kazaların engellenmesini sağlayacaktır.

 

Hızlı Fiyat Teklifi Al
HIZLI FİYAT TEKLİFİ AL